FRANTIŠEK OTTA, MŮJ ŽIVOT 13. 9 .2023 - 15. 11. 2023

Otta Výstava věnovaná významné osobnosti Rakovníka seznámí návštěvníky se životem továrníka Františka Otty. Zahájení výstavy v roubence 13. 9. 2023 v 17 hodin

František Otta (1848‒1939) věděl od malička, čím bude, až vyroste. Mydlářem. Ničím jiným, než mydlářem. Rodák z Kostelce nad Labem se vyučil u pražského mydláře Pitteroffa a deset let pak sbíral zkušenosti u dalších mistrů v Praze a Rakousku. V roce 1875 opustil výnosné zaměstnání u pražského mydláře Demartiniho a založil vlastní firmu v Rakovníku. Na sklonku 19. století uvedl na trh slavné bílé mýdlo se značkou raka, které vytvořil jako odpověď na dravou konkurenci laciných mýdel severočeského průmyslníka Schichta. Otta vsadil na vysokou kvalitu za srovnatelnou cenu, získal mnoho nových zákazníků a jeho firma rychle rostla. Po první světové válce, kdy vedení továrny předal svým třem synům, zaměstnávala už několik desítek lidí. Alois, Julius a František Otta mladší pak ve třicátých letech rozšířili rodinný podnik na průmyslový kolos s pěti sty zaměstnanci. Vedle mýdla vyráběla Ottova továrna i kosmetiku, zubní pasty nebo pokrmové tuky. Ottovy výrobky oslovovaly zákazníky nejenom kvalitou za lidovou cenu, ale i nápaditou reklamou, na jejímž vzniku se podíleli i přední výtvarníci své doby, jako byli malíři Artuš Scheiner, Josef Lada nebo Albert Jonáš. Mnohé z vtipných Ottových sloganů žijí dodnes: Máš-li s praním trampoty, kup si mýdlo od Otty!

Vytvořeno: 1. 9. 2023
Poslední aktualizace: 1. 9. 2023 9:40