S KNIHOU PO RAKOVNÍKU (4. 9. 2021)

PROCHÁZKA Městská knihovna Rakovník vás zve u příležitosti letošního 180. výročí svého založení na dvě sváteční vlastivědné vycházky „S knihou po Rakovníku“, věnované rakovnickým literárním zajímavostem.

Městská knihovna Rakovník vás zve u příležitosti letošního 180. výročí svého založení na dvě sváteční vlastivědné vycházky „S knihou po Rakovníku“, věnované rakovnickým literárním zajímavostem. Vycházky se uskuteční o posvícenskou sobotu 4. září. Obě vycházky začnou u roubenky Lechnýřovny v ulici V Hradbách První v 10 hodin dopoledne a druhá ve 3 hodiny odpoledne.

Trasa první vycházky (od 10 hodin) povede severní částí historického centra města k soudu a potrvá hodinu až hodinu a půl. Cestou vás čeká vyprávění o Gabrielu Smetanovi, zakladateli slavného dětského časopisu Malý čtenář, o rakovnickém knihkupci a nakladateli Františku Příhodovi, dozvíte se, kde stálo slavné Růžičkovo knihkupectví a co spojuje Rakovník a Adolfem Hitlerem, zjistíte, kde má svůj původ proslavený renesanční chvalozpěv o rakovnickém pivu, který rakovnický rodák pomohl proslavit Karafiátovy Broučky nebo jak se spisovatelka Vlasta Štáflová učila v Rakovníku lyžovat.

Druhá vycházka (od 15 hodin) povede od roubenky Lechnýřovny okolo Mayerovy vily do Zákostelí, přes náměstí na Sekyru a odtud Trojanovou ulicí na náměstí. Předpokládaná délka vycházky bude také hodinu až hodinu a půl. Při druhé vycházce vás čeká vyprávění o první rakovnické knihtiskárně, dozvíte se, co bylo dál s Nezbedným bakalářem po jeho odchodu z Rakovníka, která zvláštnost nejvíce zaujala spisovatele Jaroslava Haška na Husově náměstí, odhalíte tajemství dvou rytířů ve štítu kostela svatého Bartoloměje nebo kde stál rodný dům majitelky první pražské velkokavárny, jejíž životní osudy vylíčil spisovatel J. V. Šmejkal v románu Kavárna u nádraží.

Nenechte si ujít posvícenské vlastivědné vycházky po knižní historii Rakovníka v sobotu 4. září od 10 a 15 hodin!

Vytvořeno: 1. 9. 2021
Poslední aktualizace: 1. 9. 2021 19:23