Navigace

Obsah

Stránka

PASOVÁNÍ PRVŇÁKŮ

PASOVÁNÍ PRVŇÁKŮVe dnech 2. – 4. června 2010 proběhlo v dětském oddělení knihovny pasování prvňáků rakovnických škol na velké čtenáře. Slavnostní ceremoniál navštívily třídy prvňáků se svými učitelkami a mnoho rodičů.

15. 6. 2010

KNIHOVNA A SPORT

KNIHOVNA A SPORTMožná se vám může zdát spojení knihovny se sportem trochu neobvyklé, nicméně naše knihovna jako jeden z pořadatelů získala ocenění na sportovní akci.

26. 4. 2010 Zobrazit více

LISTOVÁNÍ V KNIHOVNĚ

LISTOVÁNÍ V KNIHOVNĚOriginálním způsobem připomínají herci z Listování jedinečnost knihy a požitek ze čtení. V Rakovníku se představili čtyřmi vystoupeními.

7. 4. 2010 Zobrazit více

BŘEZEN - MĚSÍC ČTENÁŘŮ


 

Březen měsíc knih, internetu i čtenářů
 
Měsíc březen byl po dlouhé roky zasvěcen knize. Pod heslem „Březen měsíc knihy“ se v temných časech stávaly dlouhé fronty na nové tituly knih a oblíbené autory. Celé hodiny, pro nejžhavější titul i den dovolené, dokázali čtenáři obětovat pro to, aby knihu získali do své knihovny. Dávno pryč je doba, kdy se rodina hodnotila podle velikosti a obsahu domácí knihovny. Pro knihu, její obsah a pro čtenářství byla tato doba určitě kladná (což byla ovšem asi jediná výjimka těchto temných časů). Lidé četli. Měli na čtení více času, potřebovali se odreagovat. Čtením poznávali i nová prostředí a pro omezenost cestování se dostávali na zajímavá místa.
Před dvaceti lety se pro knihu mnohé změnilo. Otevřely se hranice a lidé se na svých cestách dostávali na reálná místa nejrůznějších koutů na zeměkouli, nemuseli si o nich jen číst a představovat si tamní prostředí a život. Společně s hranicemi se pro nás otevřel také svět techniky a technických vymožeností. Jako žhavá novinka přišel internet. A knihovny se rychle zapojily do jeho propagace, začaly pořádat kurzy pro širokou veřejnost a všechny věkové kategorie. A tak se v posledních patnácti letech stal z března – měsíce knihy měsíc internetu.
Dnes, když už většina lidí zvládá práci s internetem, malé děti berou počítač jako naprostou samozřejmost a ti větší s monitorem a klávesnicí téměř srostli, se došlo k závěru, že se málo čte. Zjištění pro samotnou knihu hrozné a pro budoucnost nás všech hrůzné. Tak se z měsíce internetu pro letošní rok, a snad i roky příští, stal březen měsícem čtenářů. V centru našeho zájmu jsou tentokráte čtenáři a čtení ve všech podobách. Čtenáři jako aktivní uživatelé veřejných knihoven, ale i čtenáři, kteří do knihoven nechodí. Tady si budeme klást otázku, jaké služby jim může knihovna nabídnout, aby se našimi čtenáři stali. Cílem této nové akce je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné aktivitě a dát o sobě vědět. Stovky veřejných knihoven připravují na měsíc březen nové a zajímavé aktivity.
 
 
 
POZVÁNKY NA BŘEZEN
 
Čtvrtek 4. 3. 2010                              17.00 hodin
Dětské oddělení knihovny
ŽILI JSME OLYMPIÁDOU
Beseda – tisková konference se ZUZANOU DOLEŽALOVOU, reprezentantkou ČR ve snowboardu na olympijských hrách ve Vancouveru.
 
8. – 12. 3. 2010
AMNESTIE KNIHOVNY
V tomto týdnu má každý zapomnětlivý návštěvník knihovny možnost vrátit půjčené dokumenty bez poplatku z prodlení. Všichni, kdo mají doma dokumenty, které zapomněli vrátit do knihovny a teď se obávají finančních postihů za upomínání, mají jedinečnou příležitost přinést tyto tituly tam, odkud si je před delším či kratším časem vypůjčili. Dokumenty můžete odložit zcela anonymně do připravených boxů v prostorách před půjčovnou pro dospělé čtenáře nebo na chodbě v budově na Husově náměstí, u schodiště k dětskému oddělení.
 
 
18. 3. 2010                 8.00 hodin
Prostor před dospělým oddělením, Na Sekyře
REGIONEM KOLEM DOKOLA
Vyhlášení výsledků měsíční soutěže kolektivů 4. tříd. Vítězná skupina čtvrťáků získává právo strávit neopakovatelnou noc mezi regály plnými knih v dětském oddělení knihovny. 
 
22. – 23. 3. 2010
Dětské oddělení
JARNÍ ČTENÍ
Čtení se žáky 5. tříd základních škol z jejich oblíbených knih.
Na akci je třeba předem si domluvit termín.
 
25. 3. 2010                 8.000 a 9.00 hodin
Sál Domu dětí, Čermákovy sady
LISTOVÁNÍ
Scénické čtení knihy Ztraceni v čase, pro žáky 4. tříd. Pro druhé ročníky ZŠ se bude v Listování číst Kvak a Žbluňk.
 
26. 3. 2010
NOC S ANDERSENEM
Noc plná soutěží, her, zábavy, pohádek, zpěvu, humoru, napětí, čtení, cestování, hlavně ale kamarádství a přátelství mezi dětmi a dospělými, kteří se tento večer cítí jako děti.
 
 
 

2. 3. 2010 Zobrazit méně

MAGNESIA LITERA 2010

MAGNESIA LITERA 2010Nejoblíbenější české knihy roku 2009. Nevíte pro kterou knihu hlasovat?
Inspirujte se v naší knihovně!
Hlasovací lístky jsou pro vás připraveny ve všech odděleních.
Hlasovat můžete také on-line.

22. 2. 2010 Zobrazit více

SNOWBOARD V KNIHOVNĚ

SNOWBOARD V KNIHOVNĚZveme všechny sportovce a sportovní fanoušky na besedu se ZUZANOU DOLEŽALOVOU(Vojtěchovou), reprezentantkou ČR na zimních olympijských hrách v paralelním slalomu na snowboardu. Dne 4.3.2010 od 17.00 hodin v dětském oddělení knihovny.

22. 2. 2010 Zobrazit více

ZPRÁVA O ČINNOSTI KNIHOVNY V ROCE 2009

ZPRÁVA O ČINNOSTI KNIHOVNY V ROCE 2009Zveřejňujeme zprávu o činnosti knihovny v roce 2009, jejíž podtitul zní "V knihovně jako v pohádce". Z textu se dozvíte mnoho zajímavých informací. Například to, že o knihovnu projeví zájem denně průměrně 530 lidí.

22. 2. 2010 Zobrazit více

REGIONEM KOLEM DOKOLA

Knihovna vyhlásila soutěž pro kolektivy žáků 4.tříd základních škol. Po splnění devíti náročných bodovaných úkolů získá vítěz soutěže právo přespat jednu noc v knihovně.
Více informací pod obrázkem Noc s Andersenem.

22. 2. 2010

Hradní Duo mezi knihami

Knihovna zorganizovala v adventní sobotu 19. prosince 2009 koncert oblíbené hudební skupiny Hradní Duo. Z důvodu velkých mrazů se vystoupení nemohlo konat na dvorku V Brance, přesunuli jsme ho do prostor dětského oddělení.

19. 1. 2010 Zobrazit více

CHARITATIVNÍ AUKCE A HUDBA FRANCIE

22.listopadu uspořádala knihovna charitativní aukci malovaných židlí. Výtěžek z aukce (62 300Kč) jsme předali Domovu Ráček. Program doplnily francouzské šansony. Nahlédněte do fotogalerie (malované židle) na výsledky aukce.

5. 1. 2010 Zobrazit více

Stránka